Rikke Strunge, Dagplejer
Rikke er dagplejer i Linå. Vælg dagpleje hvis du vil give dit barn en hverdag i et lille og trygt miljø.
Jeg hedder Rikke, jeg er født i 1972.
Jeg er gift med Brian som er håndværker.
Vi har 2 børn, Kristoffer født i 2003 og Julie som er født i 2007.
Jeg har været dagplejer siden 2016, jeg kommer fra en vuggestue i Silkeborg.
Jeg har været på dagpleje uddannelsen, og andre kursuser.
Jeg er en udadvendt, omsorgens og snakkende person, som gør meget ud af min lille børnegruppe skal trives og havde det godt.
Jeg er meget kreativ og elsker at synge.
Jeg gør meget ud af vores almindelig hverdag, jeg fortæller hvad vi skal og hvad vi gør.
Jeg syntes det er vigtig at lære dem almindelig hverdags ting, hos mig er der plads til forskelligheder og plads til vi får nogle gode relationer til hinanden.
Vi kan sige fra og nyde hinanden og den gode leg.
Jeg syntes det er vigtig at det enkel barn bliver hørt og set, lige der hvor de er lige netop den dag.
Sammenarbejdet med jer forældre er rigtig vigtig.
Vi kommer meget ud, vi leger i naturen, vi går rundt i vores lille by og finder ting som vi så snakker meget om når vi går hjem og spiser, DET elsker de.
Jeg modtager jeres børn stille og rolig, nogle kommer tidlig så spiser vi morgenmad andre lidt senere.
Så gør vi klar til formiddags mad omkring kl. 9.00, nogle gange tager vi det i hånden og går tur.
Vi kommer ud hver dag hvor vi finder noget at kikke på som får, heste, busser, store maskiner eller hvad de lige netop syntes der er sjovt, lige nu er det snegle.
Vi mødes med min kollega og deres børn tit og der kommer nogle gode relationer ud af vi leger på tværs.
Omkring kl. 11.00 spiser vi, børne bliver puttet omkring kl. 12.00 så sover de til de selv vågner.
Så får vi eftermiddags mad omkring kl. 14.30 - 15.00 så er der fri leg til de bliver hentet.
Jeg snakker meget med dem om hvad vi skal og så hjælper vi hinanden med at dækkebord, hjælper hinanden med at nå eller tage tingene.
Jeg vil rigtig gerne havde vi kan sidde og spise hyggeligt samme så vi øver "vente på tur".
Jeg skaber ro til at vi kan lege og laver forskellig legestationer. Sætter noget i gang og lære dem at dele.
Vi synger og læser meget. I starten øver vi meget farvel og de andre børn er gode til at hjælpe.
I vores fælles dagplejegruppe mødes vi ofte på legepladsen som er perfekt for de 0 til 3 årlige, vi besøger de lokale hvor vi kikker og fodre høns, får, heste og køer.
Desuden går vi i skoven og nyder naturen i de forskellig årstider.
Vi bruger skoven til gemmeleg, opdagelse, motorik og sanseindtryk m.m.
På crossbanen løber vi stærkt og rutsjer på bakken.
Vi har Linå hallen hver tirsdag og fredag formiddag.
Her synger vi sange fra vores sangkufferten.
Vi bruger hallens redskaber til motorik bane, danser til sang og musik.
Slutter formiddagen med madpakker.
Hvis der er godt vejr bliver vi ude i sommerhalv året.
Foråret og efteråret har vi et forløb af 6 gange i Linå kirken med musik og sang.
En gang om måneden er vi i Kløverhuset i Gl. Laven (børnehaven ) hele dagen.
Her vælger vi at være i huset og finde trygheden ved at være store og små sammen.
Det er vigtig for mig at vi snakker sammen og fortæller hvis der er noget man undre sig over, det kan være en lille ting men det er vigtig vi snakker sammen.
Jeg syntes det er vigtig at vi siger godmorgen og I fortæller hvis der har være noget der kan påvirke jeres barn hos mig, jeg vil også gerne fortælle jer om vores dagen især hvis der har været stjernestunde.
Ja, jeg har en brun labrador som er 9 år ( i 2019 ) hun hedder Emma. Hun er en meget rar hund som er glad for børn.
Hvad er dagplejen?
Få mere at vide om kost, sprogudvikling, forældresamarbejde, gæstepleje og meget mere:
Inspiration
Jeg finder inspiration til udeliv hos Friluftsrådets Grønne spirer