Tildeling af pladser i dagtilbud
I Silkeborg Kommune har du større chance for at få ønskepladsen, hvis du ansøger i god tid
Rækkefølgen på ventelisterne til dagplejere, vuggestuer og børnehaver afhænger af, hvornår du har ansøgt om plads til dit barn. Dine chancer for at få den plads du ønsker, vil derfor øges, hvis du ansøger i god tid. Hvis du ansøger senest 14 dage efter barnets fødsel, så er det fødselstidspunktet der gælder.
De ledige pladser bliver fordelt under hensyn til:
- Forældrenes ønske om plads
- Søskendefordel
- Børn med særlige pædagogiske eller sociale behov
- Ansøgningsdato
Hvis der ikke er plads i det ønskede tilbud, tilbydes der som udgangspunkt en tilsvarende plads i eget eller tilstødende skoledistrikt.
Der skelnes ikke imellem, om et barn allerede er i pasning eller ej.
Børne- og Ungeudvalget har på deres møde 7. december 2020 godkendt nye retningslinjer for optagelse i dagtilbud. De ændrede retningslinjer betyder, at du som forælder ikke får tilbudt en dagtilbudsplads til dit barn i helt så god tid som tidligere.
Vi tildeler stadig dagtilbudspladser efter anciennitet, så vi opfordrer til at skrive barnet op til pasning hurtigst muligt efter fødslen eller hurtigst muligt efter, I har besluttet at flytte til Silkeborg Kommune
Retningslinjer for optagelse i dagtilbud gældende fra 1. januar 2021 (PDF)
Ansøgning om dagtilbudsplads, udmeldelse og moduler
Betaling og tilskud i dagtilbud
Dagplejen
Digital Pladsanvisning
Søg om økonomisk friplads
Telefontid
Personlig fremmøde:
Efter forudgående aftale