Skoler, SFO og klub
Se byggeri og renovering for skoler, SFO og klub
Aktuelle byggeprojekter
Gødvadskolen skal frem til 2029 rumme de børn, der skal gå på Eriksborg Skole, når den står klar.
Derfor udvides Gødvadskolen med et modulbyggeri med fire basislokaler med toiletter, garderobe og fælles læringsareal.
Det forventes, at Gødvadskolen skal udvides igen fra skoleåret 2027/28 med et lejet modulbyggeri.
Tidsplan:
Byggestart: Forår 2025
Færdigbygget: 1. etape august 2025. 2. etape august 2027.
Dybkær Specialskole udvides med en midlertidig løsning som et modulbyggeri til 60 elever ved den gamle Dybkærskole, hvor Blok B og D skal rives ned.
Det er foreløbigt planen, at modulbyggeriet skal være i brug indtil 2030.
Tidsplan:
Byggestart: Forår 2025
Færdigbygget: Etape 1 August 2025 og etape 2 oktober 2025
Planlagte byggerier
Tollundskolen Afdeling Funder er til sommeren 2025 ud- og ombygget til 3 spor. Skolen skal også udvides til 4 spor og udvides derfor i en etape 3.
Udvidelsen forventes at bestå af 10 basislokaler, elevtoiletter og garderober, 2 faglokaler, 8 grupperum og mødelokaler, udvidelse og optimering af de udendørs arealer og etablering af 6 personaletoiletter, rengøringsrum og teknikrum.
Det er et af flere byggerier omkring Tollundskolen. Se et overblik over byggerierne her: Området omkring Tollundskolen i Funder
Forventet tidsplan:
Projektering: Igangsat marts 2025
Færdigbygget: Skolestart 2029
Resenbro Skole får flere elever og vokser fra 1 til 2 spor i indskolingen og delvist på mellemtrinnet. Derfor skal skolen udvides med to basislokaler med toiletter og garderobe. Antallet af kvadratmeter til fællesarealer udvides også.
Tidsplan:
Projektering: Efterår 2025
Færdigbygget: Skolestart 2027
Sejs Skole får flere elever og vokser fra 3 til 4 spor. Derfor skal skolen udvides med forventeligt 10 basislokaler med toiletter og garderobe, 1 faglokale, ca. 270 m2 fællesareal, flere toiletter til de eksisterende spor, opgradering af udearealer, nyt ankomststrøg og hovedindgang vendt mod det nye p-område.
Forventet tidsplan:
Projektering: Marts 2025
Færdigbygget: Skolestart 2028
Virklund Skole får flere elever og vokser fra 2 til 3 spor. Skoles skal derfor udvides med forventeligt 7 basislokaler med toiletter og garderober, fælles læringsarealer, ombygning og udvidelse af eksisterende faglokaler, nyt faglokale, udvidelse af personalefaciliteter og en mindre opgradering af udearealer.
Forventet tidsplan:
Projektering: Marts 2025
Færdigbygget: Skolestart 2029